Szybki kontakt

Ośrodek wypoczynkowy "RELAKS" 80-680 Gdańsk-Sobieszewo,

ul. Barwna 1,

tel. (58) 3080728, 3080642,

fax (58) 3080728,

e-mail: relaks1@op.pl

Ważne informacje

Ilość miejsc noclegowych: 204;

Sezon: 26.06 - 31.08;

Poza sezonem: 01.09 - 30.09;

Do dyspozycji:

Telewizory w wybranych pokojach, Stołówka, Kawiarnia, Sauna, Boisko do siatkówki, Miejsce na ognisko, Miejsca parkingowe  

Historia

Na terenie Wyspy odnaleziono ślady osadnictwa z okresu neolitycznego. 

W XIV i XV wieku przez teren Wyspy przechodził trakt łączący Gdańsk z Królewcem, a przy nim dwie duże karczmy, przy których zaczęły tworzyć się duże osady, w tym Bohnsack – późniejsze Sobieszewo.

Powstanie wyspy datuje się na rok 1895, kiedy to ukończono prace nad przekopem rzeki Wisły, w wyniku którego utworzona została wyspa, w późniejszym okresie nazwana Wyspą Sobieszewską.

Na przełomie XVIII i XIX wieku w okolicy brzegu morskiego wystawiono nadbrzeżny pawilon wypoczynkowy obsługujący coraz liczniejszych kuracjuszy. Znajdowało się tam również kąpielisko. Nieco później, w 1906 roku, zbudowano nad Wisłą Dom Kuracyjny według projektu W. Helda.

Przyroda

Południe wyspy jest równinne i bezleśne. Północ porasta Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Mew o wysokości 32 m n.p.m. Na terenie Wyspy panuje łagodny mikroklimat. Przyroda Na terenie Wyspy Sobieszewskiej można spotkać ponad 300 gatunków ptaków, które zatrzymują się tam w swoich migracjach. Niektóre z nich odbywają lęgi, inne zimują na pobliskich wodach, a pozostałe odwiedzają wyspę podczas okresu jesiennych wędrówek. Dlatego powstały tutaj dwa rezerwaty ornitologiczne:

 Rezerwat przyrody Ptasi Raj

Rezerwat przyrody Ptasi Raj – ptasi rezerwat przyrody na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej (utworzony w 1959 r., o powierzchni 198 ha) przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.

Ciekawostki

jak głosi legenda, nazwa "Sobieszewo" upamiętnia fakt, że w tutejszej karczmie na dłuższy czas zatrzymała się Marysieńka Sobieska

 Wyspa ma swoje miejsce w literaturze: oprócz jej słynnego gościa, Wincentego Pola (autora nazwy "Wisła Śmiała"), o Wyspie pisali Waldemar Nocny ("Reguła Trzech", "Trzynasty kilometr") oraz Sebastian Miernicki w książce "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska".

 W Świbnie przy wyrębie lasu pracował Edward Stachura.

Copyright © 2011. Ośrodek Wypoczynkowy Relaks. All Rights Reserved.